Крем бруле од три состојки

Крем бруле од три состојки

Направете крем бруле од три состојки.

Состојки:

  • 280 гр. сладолед од ванила
  • 4 жолчки
  • 4 лажици шеќер

Подготовка:

  1. Се топи во микро сладоледотѕ и се додаваат потоа жолчките во него со мешање.
  2. Се става смесата во садови и се става вода уште до половина на садот.
  3. Се печат 40 минути.
  4. Се вадат и ладат два часа прво на собна температура, потоа во ладилник.
  5. Се става по една лажица шеќер во секое пред сервирање.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек