Најкремаво пире – Постапка за супер вкус без ниту една грутка

Најкремаво пире – Постапка за супер вкус без ниту една грутка

Направете кремаво пире без грутки.

Состојки:

  • 1 кг. компир
  • 500 гр. сирење рендано
  • 2 чешни лук
  • 30 гр. маргарин
  • 1 лажица павлака
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се вари компирот и се цеди, па се остава да се лади, а потоа се додава ситно сечен лук и се меша.
  2. Се додава павлака со маргарин и се мати.
  3. Се додава и сирењето и се мати смесата да нема грутки.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек