Посебен десерт: Пченица со суво грозје

Посебен десерт: Пченица со суво грозје

Направете совршен деликатес дома.

Состојки:

 • 1 шолја пченица
 • ½ шолји шеќер
 • 1 шолја сечени ореви
 • 120 гр. суво грозје
 • 1 кесе скроб
 • 1 изрендана кора од лимон

 

Подготовка:

 1. Се вари пченицата да биде готова, да се распрснат зрната.
 2. Се цеди.
 3. Се ставаат две шолји вода да зовријат се додава суво грозје ишеќер.
 4. Се раствара скроб со малку вода и се додава во сирупот со мешање.
 5. Се додава и пченицата и рендана кора од лимон.
 6. Се меша и се става во садови, а горе се ставаат ореви.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек