Правила за варење на костените – Колку минути им требаат за да не се преварат

Правила за варење на костените – Колку минути им требаат за да не се преварат

Костените се симбол на есента, а освен што се печат и супер одат со греено вино, може да одберете варијанта и да ги сварите.

Печените костени според многумина се повкусни, но варените имаат предности.

Секој плод се засекува со нож, се ставаат во шерпа  со ладна вода, која треба да ги покрие костените 2-3 прста над нив.

Не треба да ставате сол или маснотија.

Не се варат долго, преварените костени не се убави.

Се варат 10 минути откако ќе зоврие водата.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек