Хумус од авокадо: Вкусен намаз идеален за доручек (Видео)

Хумус од авокадо: Вкусен намаз идеален за доручек (Видео)

Вкусен и здрав хумус од авокадо…

Состојки:

 • 250 гр варена леќа
 • 3 лажици маслиново масло
 • авокадо
 • 3 лажици сок од лимон
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер
 • куркума

Начин на подготовка:

 1. Пресечете го авокадото на половина и извадете ги коските.

   

 2. Леќата и маслото ставете ги во блендер, и блендирајте додека не добиете компактна смеса. Потоа додајте авокадо, сок од лимон, ситно сечкан лук, сол, бибер и куркума. Добро изблендирајте додека состојките не се соединат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки