Трик за совршена подготовка на пица

Трик за совршена подготовка на пица

Трикот е во печењето…

Поради својот неодолив вкус, пицата спаѓа меѓу омилената храна на многумина, но кога ја правиме во домашна варијанта обично не излегува како во рестораните и пицериите.

Многумина кога подготвуваат пица, најмногу внимание посветуваат на распоредот на зеленчукот, моцарелата и шунката на тестото. Но, несвесно го запоставуваат тестото и температурата на која треба да се пече.

Имено, пиците во рестораните и пицериите се печат во печки на температура од 329 степени Целзиусови, и топлината е рамномерно распоредена.

Значи, ако ја подготвувате во својата кујна во обична рерна, би требало да ја загреете на 230 степени Целзиусови и дури тогаш да ја ставите пицата внатре да се пече.

Исто така, ако на тестото сте наредиле зеленчук кој може да пушти вода, важно е пицата да ја печете неколку минути подолго.

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки