Крем супа од сушени домати – ќе ве згрее во студените денови

Крем супа од сушени домати – ќе ве згрее во студените денови

Вкусна крем супа од сушени домати…

Состојки:

  • 1 лажичка сушени домати во прав
  • 1/2 шолја врела вода
  • 1 лажичка брашно
  • 1/2 мала шолја млеко

Начин на подготовка:

  1. За да добиете прав од сушени домати, изблендирајте ги. Во доматите додајте вода и динстајте.

     

  2. Додајте брашно и, мешајќи, долијте млеко. Гответе и мешајте да не загори.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек