Брз мус со јагоди

Брз мус со јагоди

Направете вкусен мус од јагоди.

Состојки:

  • 750 гр. јагоди 
  • 200 гр. шеќер 
  • 4 белки 
  • 2 дл. слатка павлака

Подготовка:

  1. Се земаат замрзнати јагоди и се пасираат, се мешаат со шеќерот и се оставаат на ладно 20 минути. 
  2. Се мати снег од белките и се додава кремот од јагоди. 
  3. Се става во ладилник 15 минути. 
  4. Се мати павлаката и се меша со кремот. 
  5. Се става во чаши, се лади и служи и се декорира по избор.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб