Деликатес со тиквички: Стапчиња со сенф и куркума

Деликатес со тиквички: Стапчиња со сенф и куркума

Направете вкусен ручек со тиквички и зачини.

Состојки:

  • 2 тиквички
  • 1 лажица сенф
  • ½ коријандер
  • ½ куркума
  • сол, бибер и масло

Подготовка:

  1. Се мијат тиквичките, се лупат и се сечат стапчиња.
  2. Се ставаат во тава со сол и бибер, па се става сенф и куркума и се меша за убаво да се распоредат по тиквичките.
  3. Се загрева масло на тава и се пржат едно по едно додека не добијат златна боја.
  4. Се става коријандер со служењето.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек