Ручек без месо: Печени пиперки со лук и павлака

Ручек без месо: Печени пиперки со лук и павлака

Вкусен ручек без месо…

Состојки:

 • 4 пиперки бабури
 • 50 мл масло
 • сол
 • бибер
 • 2 чешниња лук
 • 200 мл кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја печката на 200 степени.

   

 2. Намастете сад за печење со масло. Пиперките измијте ги и ставете ги во сад за печење. Посолете и побиберете.

   

 3. Печете во печка 35-40 минути, сѐ додека пиперките делумно не потемнат. Кога пиперките ќе бидат испечени, премачкајте со кисела павлака и сечкан лук.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко