Крокетите од компир нема да се распаднат – Има мал трик

Крокетите од компир нема да се распаднат – Има мал трик

Крокетите од компир се многу вкусни, а најтежок дел е да не се распаднат.
Се валкаат прво во презла, па се ставаат на псолужавник со проѕирна фолија и се оставаат 24 часа во ладилник.
Вака ќе останат цели.
Ако ги извадите и стојат, тогаш ставете ги во белка, за да не се распаднат.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек