Сочна пита со мелено месо и компир

Сочна пита со мелено месо и компир

Сочна и вкусна пита со мелено месо и компири…

Состојки:

 • 1 среден компир
 • 1 лажичка масло
 • 500 гр свинско мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • малку цимет
 • малку мускатно оревче
 • сол
 • бибер
 • 100 мл бујон
 • 400 гр лиснато тесто
 • 1 јајце

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Излупете го компирот, исечете го на коцки и згответе го додека не стане мек, а потоа испасирајте го.
 3. Во тава на масло испржете сечкан кромид и мелено месо. Кога месото ќе поприми браун боја, додајте и лук, зачини, супа, бибиер, сол. Добро измешајте и тргнете од шпорет. Додајте пире од компир и оставете да се излади.
 4. Во округол плех ставете половина од тестото. Ставете фил, поклопете со другата половина и добро затворете ги краевите.
 5. Избоцкајте ја површината со вилушка, а потоа премачкајте со разматено јајце.
 6. Печете во загреана рерна околу 30 минути.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек