Солени стапчиња со кашкавал и чили

Солени стапчиња со кашкавал и чили

Направете вкусни стапчиња со кашкавал и чили.

Состојки:

  • 1 ½ шолји рендан кашкавал
  • ¾ шолји брашно (=3-4 лажици за активирање)
  • 4 лажици маргарин
  • 3 лажици кисело млеко
  • ½ лажички чили
  • 1 прстофат оригано
  • сол за горе

Подготовка:

  1. Се меша се во длабок сад и се меси тесто со миксер или рака, како ви е полесно.
  2. Се развлекува и се сечат стапчиња откако се кинат мали топчиња и се обликуваат.
  3. Се ставаат на плех за печење со хартија и се печат 15 минути на 200 степени.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате