Идеален ручек: Вариво со компир и шампињони

Идеален ручек: Вариво со компир и шампињони

Вкусно јадење од компири и шампињони…

Состојки:

 • 500 гр јунешко без коски
 • 5 компири
 • 2 моркови
 • 1 главица кромид
 • 350 гр шампињони
 • сол
 • бибер
 • мешавина од зачини
 • мелена црвена пиперка
 • 1 лажица брашно

Начин на подготовка:

 1. На малку масло пропржете ситно сечкан кромид па, кога ќе стане стакласт, додајте јуншко исечкано на коцки. Зачинете по вкус па прелијте со вода и гответе околу 50 минути.

   

 2. Додајте исечкан компир и морков. Зачинете со мешавина од зачини и гответе околу 20 минути. По потреба долијте вода.

   

 3. На масло пропржете шампињони исечкани на листови, па додајте во месото.

   

 4. На масло пропржете лажица брашно и лажица пипер, па додајте во месото со зеленчук. Побиберете и оставете уште 5 минути да крчка на слаб оган, па послужете.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки