Специјалитет со мелено месо од рерна

Специјалитет со мелено месо од рерна

Направете специјалитет во рерна со мелено месо.

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо
 • 2 јајца
 • 2 кришки леб
 • 200 гр. шампињони
 • 3 јајца
 • 100 гр. кашкавал
 • 5-6 лажици лутеница
 • 1 лажица масло
 • зачини

Подготовка:

 1. Се намачкува тепсија со масло, се става лутеница во тенок слој и се става мелено месо, замесено со претходно натопен леб во вода и исцеден, со зачини.
 2. Се сечат и ставаат печурки, па преку нив пак месо.
 3. Се прават коцки со нож и се прелива се со јајца и кашкавал и се пече на 180 степени.

 

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука