Мирисот на есента: Печени дуњи – Повкусни и од слатко од дуњи

Мирисот на есента: Печени дуњи – Повкусни и од слатко од дуњи

Направете вкусни печени дуњи.

Состојки:

  • 4 дуњи
  • 10 каранфилчиња
  • 2 лажици шеќер на една дуња
  • 2 прстофати цимет

Подготовка:

  1. Се лупат и чистат дуњите, се сечат на парчиња, се ставаат во вода со малку лимонов сок за да не поцрнат.
  2. Се редат потоа на плех за печење  со каранфилчиња, со прст вода и шеќер и цимет.
  3. Се меша благо.
  4. Се печат на 180 степени а кога водата ќе проврие се намалува температурата и се допекуваат да добијат златна боја.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука