Компир пире со спанаќ: Комбинација од вкусови која освојува

Компир пире со спанаќ: Комбинација од вкусови која освојува

Ова јадење најдобро оди со фаширани шницли.

Состојки за сос:

 • 600 гр спанаќ
 • 2 чешниња лук
 • 1/2 л млеко
 • сол
 • 1 лажица зачин
 • 2-3 лажици брашно
 • малку масло или маст

Состојки за пире:

 • 1 кг компири
 • 100 гр маргарин
 • млеко по потреба

Начин на подготовка:

 1. На маст испржете брашно да порумени и прелијте со половина од млекото.

   

 2. Додајте ситно сечкан спанаќ кој претхосно сте го измиле.

   

 3. Додајте иситнет лук и зачинете. Гответе на слаб оган преливајќи со остнатото млеко и вода по желба.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука