Лепињи со кисело млеко и павлака – Плех од кој ќе замириса домот

Лепињи со кисело млеко и павлака – Плех од кој ќе замириса домот

Направете вкусни лепињи со кисело млеко.

Состојки:

 • 420 гр. брашно
 • ½ шолји кисело млеко
 • 2 лажици павлака
 • 1 јајце
 • 1 лажица маргарин
 • 1 лажиче сода
 • 1 прашок за пециво и малку сол

Подготовка:

 1. Се меша киселото млеко со сода, се сее брашно и се меша со прашок за пециво, па се соединуваат.
 2. Се става јајце со омекнат маргарин и прстофат сол, како и павлака.
 3. Се меси тесто.
 4. Се дели на еднакви топчиња е се обликуваат лепињи.
 5. Се ставаат во плех за печење и се печат 30 минути на 220 степени.

 

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука