Искористете ги цитрусите за чистење и дезинфикација

Искористете ги цитрусите за чистење и дезинфикација

Нечистотиите на чашите, трагите од рѓа и бигор, упорните дамки на плочките и масите – сѐ тоа можете да решите со цитруси, доколку од нив направите средство за бришење, чистење и дезинфекција.Земете обична стаклена тегла, наполнете ја до врв со кори од мандарини, портокали, лимони или грејп, а потоа ставете деветпроцентен алкохолен оцет или алкохол. Добро затворете и оставете ја теглата две недели да отстои на темно место.

Процедете ја течноста низ газа или цедилка, па ставете во шише со распрскувач и искористете за чистење.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки