Солен деликатес: Бомбици со сирење и сусам

Солен деликатес: Бомбици со сирење и сусам

Направете солени топчиња со сусам.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 3 лажици ронето исрење
 • 1 лажица маргарин
 • сусам
 • бибер и сол, рендан ѓумбир

Подготовка:

 1. Се вари јајцето, се лупи и двои белката од жолчката.
 2. Се дроби жолчката и се става во неа сирењето.
 3. Се ставаат зачини.
 4. Се ренда потоа и белката внатре и мек маргарин.
 5. Се меша и става во ладилник 15 минути.
 6. Се прават топчиња и се валкаат во сусам, може и сиров и печен.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука