Месо во маринада (Видео рецепт)

Месо во маринада (Видео рецепт)

Рецепт за маринада, како да направите сочно и вкусно месо.

Состојки:

 • 1-1,5 кг месо
 • 3 лажици павлака
 • 3 лажици масло
 • 50 мл млеко
 • 1 лажица сенф
 • 2 лажички сув зачин
 • 1 лажичка ситна црвена пипер
 • 1 лажичка кари
 • 1/2 лажичка рузмарин
 • 1 чешне лук
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Месото исушете го и посолете го. Измешајте ги сите наведени состојки, во добиената маринада извалкајте го месото, прекријте и оставете еден час во фрижидер.

   

 2. Наредете во тепсија или огноотпорен сад, поклопете и печете околу 30 минути на 220-230 степени. Тргнете го капакот и оставете уште десетина минути да се запече.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука