Брза и евтина воздушеста пита

Брза и евтина воздушеста пита

Брзо и лесно подгответе вкусна воздушеста пита.

Состојки:

  • 600 гр готови дебели кори
  • 600 гр компири
  • 1 праз
  • 150 мл масло
  • 100 мл кисела вода
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги и изрендајте ги на крупно, па оставете ги да се исцедат. Празот, и белиот и зелениот дел, ситно исечкајте го и пропржете го на масло. Додајте изрендани компири и многу кратко динстајте заедно со празот, додајте сол и 2 лажици бибер
  2. Земете 2 кори, пропрскајте ги со кисела вода и премачкајте ги со малку масло па преку нанесете фил од компири. Корите потоа свиткајте ги и ставете ги во плех. Постапката повторете ја и со останатите кори и филот.
  3. Свитканите кори наредете ги во намастен плех една до друга и печете ги 35 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте