Предјадење за десетка: Полнети Јајца

Предјадење за десетка: Полнети Јајца

Ова предјадење одлично се вклопува на славска трпеза.

Состојки:

 • 150 гр меко сирење
 • 8 јајца
 • 50 гр бела пченица
 • 80 гр кисели краставички
 • 100 гр мајонез
 • 200 гр сенф
 • сол
 • бибер
 • листови магдонос
 • целер
 • зелена салата

Начин на подготовка:

 1. Пченицата згответе ја во вода и оставете да се излади, а потоа процедете и на платнена салфета малку исушете ја.

   

 2. Јајцата сварете ги, пресечете ги долж и извадете ги жолчките.

   

 3. Сомелете жолчки заедно со кисели краставички, варена пченица и листови магдонос и целер. Додајте сенф и мајонез, па добро измешајте и наполнете ги половините јајца. Вака полнетите јајца сервирајте ги на овал обложен со зелена салата, декорирајте по желба и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте