Тиквици полнети со јајца и сирење

Тиквици полнети со јајца и сирење

Вкусен рецепт за полнети тиквици…

Состојки:

  • 4 средни тиквици
  • 4-5 јајца
  • 300-400 гр сирење
  • сол
  • 1 лажица масло
  • бибер
  • 100 гр кашаквал

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги тиквиците, пресечете ги на половини и издлабете ја средината. 
  2. Подгответе фил – во сад измешајте јајца, сирење, сол, бибер и масло, добро измешајте и полнете ги тиквиците. 
  3. Загрејте ја рерната на 160 степени, готовите тиквици посипете ги со кашкавал и печете 15 минути додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?