Стои во ладилник една недела – Тесто за пица, мекици, лепињи

Стои во ладилник една недела – Тесто за пица, мекици, лепињи

Направете вкусно тесто во кујната.

Состојки:

  • 1 шолја млеко
  • 1 шолја кисело млеко
  • 1 шолја вода
  • 1 коцка квасец
  • 1 лажиче сода
  • 1 лажиче сол
  • брашно колку впие

Подготовка:

  1. Се загрева млекото и во него се става квасец, па се додава сода во киселото млеко .
  2. Се става во сад сите состојки и се додаваат двата вида млеко и брашно да се добие компактна смеса и се меси тесто.
  3. Супер е за пици, мекици, лепињи и се чува во ладилник до една недела.

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?