Сакате испеглана облека: Трик кој ќе ви помогне во тоа

Сакате испеглана облека: Трик кој ќе ви помогне во тоа

Зошто некои домаќинки во машините за перење и сушење алишта ставаат топчиња од алуминумска фолија?Тоа е одличен трик кој го прави пеглањето многу полесно и побрзо, бидејќи после перењето облеката нема да биде толу изгужвана.

Топчињата од алуминиумска фолија помагаат кај перењето облеката подобро да се врти, а со самото тоа и подобро да се испере, додека во машината за сушење не дозволуваат создавање статичен електрицитет.

Некои тврдат и дека се одлична алтернатива за омекнувач.

Доволни се 2-3 за перење, а се прават многу едноставно – земете парче фолија, згужвајте го и направете топче со големина на тениско топче.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте