Бомбици со чоколадо и портокал

Бомбици со чоколадо и портокал

Направете вкусни брзи бомбици.

Состојки:

 • 200 гр. мелени бисквити
 • 100 мл. сок од портокал
 • 1 лажица џем од портокал или кајсии
 • 1 лажица мед
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 штангли чоколадо
 • 1 кора од портокал изрендана
 • 100 гр чоколадо рендано за горе

Подготовка:

 1. Се мешаат мелените бисквити со сок од портокал и се оставаат да впијат, па се додава џем со мед и ванилин шеќер, рендана кора од портокал.
 2. Се топат чоколадите и се додаваат, па се меша.
 3. Се прават бомбици и се валкаат во рендано чоколадо.

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?