Брз појадок: Гибаница од три состојки

Брз појадок: Гибаница од три состојки

Направете гибаница од три состојки, брз и многу вкусен појадок.

Состојки:

 • ½ кг кори за пита
 • 6 јајца
 • 1 л.јогурт
 • сол и масло

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со миксер па се додава јогурт, освен 3-4 лажици од него кои ќе ги оставите за премачкување.
 2. Се мешаат јајцата и јогуртот и се става малку сол.
 3. Се подмачкува плех со масло.
 4. Се става лист кора, па уште една и половина се гужва и се става на неа смесата.
 5. По првиот ред, се зема кора и се дели на три дела, се гужваат и се ставаат во смеса.
 6. Редете додека има кори и смеса.
 7. Ако ви остане фил прелијте одозгора и ставете го и јогуртот кој остана. 
 8. Печете на 200 степени половина час.
 9. Потоа печете уште 10 минути со фолија горе.

Добар апетит!