Ручек за десетка: Пикантни полнети пилешки ролни

Ручек за десетка: Пикантни полнети пилешки ролни

Ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • пар пилешки гради
 • сенф
 • лук во гранули
 • кари
 • бибер
 • сол
 • листови магдонос
 • кашкавал
 • 150 гр тенка сланина

Начин на подготовка:

 1. Месото исечкајте го на тенки парчиња и убаво истанчете го. Премачкајте со сенф, посолете и побиберете. Додајте кари, лук и магдонос. На крај ставајте по стапче кашкавал и свиткајте. Потоа парчињата месо свиткајте ги во сланина.

   

 2. Печете на сува тефлонска скара или тава да поруменат од сите страни. Послужете со печен компир и салата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте