Еве како да направите густо вариво од мешан зеленчук

Еве како да направите густо вариво од мешан зеленчук

Вкусно вариво од зеленчук, ќе го правите постојано!

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • 1 компир
 • 2 чешниња лук
 • 2 раце пченка
 • 1 рака грашок
 • 400 мл бујон од зеленчук
 • свеж босилек
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Исчистете го зеленчукот. Кромидот и лукот исечкајте ги, а останатиот зеленчук исечкајте го на коцки.

   

 2. На масло продинстајте кромид, додајте зеленчук, залијте со врел бујон и гответе на слаб оган додека зеленчукот не омекне, околу 20 минути.

   

 3. Пред послужување зачинете со исечкани листови босилек.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте