Повкусни не сте пробале: Рецепт за макарони со млеко и сирење

Повкусни не сте пробале: Рецепт за макарони со млеко и сирење

Рецепт за највкусните макарони со сирење…

Состојки:

 • 800 мл млеко
 • 400 гр макарони
 • 220 гр рендано чедар сирење
 • 85 гр моцарела
 • 55 гр крем сирење
 • 2 лажици путер
 • прстофат сол
 • прстофат бибер
 • малку рендано мускатно оревче

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете млеко, додајте макарони и на умерена температура со постојано мешање гответе 5-10 минути, додека тестенините не омекнат.

   

 2. Кога макароните ќе омекант, а млекото ќе згусне, тргнете го тенџерето од рингла, додајте крем сирење, моцарела, чедар и путер, како и зачини.

   

 3. Мешајте додека не се растопат сирењата. Послужете топло.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки