Лесно јадење: Туна со зеленчук

Лесно јадење: Туна со зеленчук

Брзо, здраво и лесно јадење од свежа туна.

Состојки:

 • 500 гр свежа туна
 • 2 црвени пиперки
 • 2 зелени пиперки
 • 3 домати
 • 6 компири со средна големина
 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • 100 мл бело вино
 • 200 мл бујон
 • 1 лажичка сечкана мајчина душица
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Туната исечкајте ја на коцки, пиперките на ленти, доматите на коцки, а компирите на парчиња. Кромидот и лукот исечкајте ги.

   

 2. Во длабока тава загрејте масло, мешајќи пржете пиперка, кромид и лук. Добро посолете и побиберете, налијте вино и бујон, додајте домати, компир и мајчина душица, поклопете и гответе на слаб оган околу 20 минути.

   

 3. Десетина минути пред крај додајте туна. Пробајте го јадењето, по потреба уште зачинете и украсете со мајчина душица.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?