Брзо и вкусно: Крцкави стапчиња од тиквици (Видео)

Брзо и вкусно: Крцкави стапчиња од тиквици (Видео)

Вкусна и здрава ужина!

Состојки:

  • тиквица
  • сол
  • брашно
  • маст

Начин на подготовка:

  1. Тиквицата излупете ја и исечкајте ја на ленти. Посолете и оставете да се исцеди.

     

  2. Извалкајте ги лентите во брашно, па пржете кратко на маст од двете страни додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

View this post on Instagram

 

Htela sam ovo jelo da nazovem “Pomfrit od tikvica”, ali kapiram da bih Vas tek tada zbunila. Zdrava i ukusna grickalica… mada je meni svaka koja je napravljena u kućnoj radinosti i sa poznatim sastojcima takva! ____________________________________ Video priprema u prilogu >>> ____________________________________ • • • Sastojci: Tikvica So Brašno Mast • • • Priprema: Tikvicu oljuštite i narežite na trakice ljuštilicom za povrće. Posolite i ostavite da se ocede. Uvaljati ih u brašno pa pržiti kratko na masti sa obe strane dok ne dobiju zlaćastu boju. • • • #nismo_kod_kuce #tikvice #grickalice #zdravegrickalice #zdravo #ukusno #njanjam #zdravahrana #instakuvanje#instakuhinja#recepti #kuvarica#hrana #obrok #zucchini #healthyskacks #snacks #homemadesnacks #nomnom #food#easycooking#homemade#tasty #food#foodporn#foodblog#fooddiary#recipes

A post shared by Nismo kod kuće 🏚 (@nismo_kod_kuce) on

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки