Брз ручек по напорниот работен ден: Пилешко со сусам без пржење

Брз ручек по напорниот работен ден: Пилешко со сусам без пржење

Вкусен и брз ручек по работа, пилешко со сусам.

Состојки:

  • 600 гр. пилешко
  • 2 јајца
  • брашно, презла, сол, бибер, сусам
  • масло

Подготовка:

  1. Се мие и суши пилешкото и се сече на парчиња, се става сол и бибер.
  2. Се остава 20 минути, а во сад се мешаат 5-6 лажици презла со толку сусам и толку пченично брашно.
  3. Се матат две јајца во друг сад.
  4. Се става хартија за печење во плех и се загрева рерна на 220.
  5. Се става месото во јајца па во смесата за поховање од сите страни и се реди на плех со растојание.
  6. Се става малку масло горе и се пече додека не порумени.

За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

Вистинска кафе уметност – Како да направите фигури со лате пена?

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин