Чоколаден кох: Колач за сите генерации

Чоколаден кох: Колач за сите генерации

Мек и сочен десерт кој ќе ви стане омилен семеен колач.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • рум шеќер
 • 1 рака суво грозје
 • 4 лажици гриз
 • 100 гр чоколадо
 • 800 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте гриз и рака суво грозје. Добро измешајте, па ставете во намастен плех и печете 20 минути на 200 степени. Млекото згответе го, додајте ванилин шеќер и 2 лажици шеќер.

   

 2. Додајте и 100 гр чоколадо и рум шеќер. Кога ќе зоврие и чоколадото ќе се растопи, а кохот ќе се испече, прелијте со врело млеко преку врелиот колач.

   

 3. Оставете да впие и да се излади.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте