Пикантни пилешки гради за совршен ручек

Пикантни пилешки гради за совршен ручек

Вкусно јадење од пилешко месо…

Состојки:

 • 1 парче пилешки гради
 • 2 домати
 • 1 мала шолја зготвена зелена леќа
 • 2 чешниња лук
 • листови магдонос
 • 1 пиперка
 • 1 лажичка куркума
 • 1/2 лажичка кари
 • малку мелена црвена пипер
 • 2 лажици кари паста
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го на коцки и пропржете го на масло, а потоа извадете на чинија и оставете на страна. На истата маснотија издинстајте исечкан кромид и додајте исечкани домати, исечкан лук, магдонос и сите зачини освен кари паста.

   

 2. Нека се крчка додека не испари сета течност од доматите. На крај вратете го пилешкото во тавата, додајте зготвена леќа и паста и оставете уште неколку минути на слаб оган. Посолете и побиберете.

   

 3. Компирите згответе ги и послужете ги посипени со магдонос.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки