За секоја свеченост и пригода: Крем салата со пилешко

За секоја свеченост и пригода: Крем салата со пилешко

Направете вкусна зимска и солена салата со пилешко месо.

Состојки:

  • 200 гр. пилешко
  • 200 гр. пченка
  • 200 гр. кикиритки печени
  • 200 гр. кисела павлака
  • 200 гр. мајонез
  • 200 гр. сусам

Подготовка:

  1. Се вари во солена вода пилешкото месо и се сече ситно, па се става во чинија со пченка која исто така треба да е кратко обарена, па се ставаат и мелени кикиритки и сусамот пропржен на тава.
  2. Се додава павлака и мајонез, зачини и се меша.
  3. Оладете и послужете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?