Цел живот погрешно сме приготвувале јајца на око: Во таввта не треба да ставаме ни путер, ни масло

Цел живот погрешно сме приготвувале јајца на око: Во таввта не треба да ставаме ни путер, ни масло

Вообичаено е да пред пржење јајца во тава ставате малку масло или путер.

Но, за јајцата да бидат совршени не ви треба ни едното ни другото.

Пред се, во тавата потребно е да ставите густа павлака за готвење. Она што е интересно е што јајцата на око треба да почнете да ги правите во ладна тава.

Како што постепено ќе се загрева, така павлаката ќе се раздвојува во путер и млеко кое на белката ќе му помогне полека да се испржи.

Јајцата со павлака за готвење имаат фантастичен вкус. Пробајте ги уште денес!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки