Уживајте во вкусен оброк: Направете поховани шницли

Уживајте во вкусен оброк: Направете поховани шницли

Вкусни поховани шницли – кога еднаш ќе ги пробате постојано ќе ги правите.

Состојки:

  • 4 телешки шницли
  • 2 јајца
  • неколку лажици презла
  • 2-3 лажици брашно
  • сол
  • бибер
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Секоја шницла добро исчукајте ја со чекан за месо. Потоа посолете, побиберете и извалкајте во брашно, потоа потопете во јајца и на крај во презла. 
  2. Похованите шницли пржете ги во длабоко масло или испечете ги во рерна во тепсија. Ако месото го пржите во масло, нека биде на средна температура. Со месото послужете компир, помфрит или печен зеленчук.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки