Направете сами пилешки бујон

Направете сами пилешки бујон

Рецепт за пилешки бујон…

Состојки:

 • 2 кг сирови иситнети пилешки батаци со крила и коски
 • 1/2 главица лук
 • исечкан целер
 • 2 парчиња сечкан праз
 • 2 главици крупно сечкан кромид
 • 2 сечкани моркови
 • 3 ловорови листови
 • 2 гранчиња свеж рузмарин
 • 5 гранчиња свеж магдонос
 • 5 гранчиња свежа мајчина душица
 • 5 цели зрна бибер
 • 6 л ладна вода

Начин на подготовка:

 1. Во големо тенџере ставте пилешко, издробен лук, зеленчук, зачински билки и бибер. Додајте ладна вода и зовријте. Тргнете ја маснотијата од површината, намалете го огнот и оставете да се готви 3-4 часа. Повремено отстранувајте ја маснотијата. 
 2. Процедете низ сито, оставете половина час да се излади па ставете во фрижидер. Кога ќе се излади ставете го бујонот во пластични садови со капаци и замрзнете.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука