Рецепт за мекици – Тестото стои и до 5 дена во фрижидер

Рецепт за мекици – Тестото стои и до 5 дена во фрижидер

Направете универзален рецепт за мекици.

Состојки:

 • 200 мл. млеко
 • 1 јајце
 • 300 мл. вода
 • 40 гр. квасец
 • 1 кг. брашно
 • 3 лажици масло
 • ¾ лажички сол
 • 1 лажица шеќер

Подготовка:

 1. Се сее брашното и во средина се прави дупка, се става растворен квасец со млеко, вода, сол, шеќер, јајце и 2 лажици масло.
 2. Се меси тесто и се премачкува со лажица масло.
 3. Се остава да нарасне, се вадат и пржат мекици.
 4. Тестото вака со кесе горе стои до 5 дена.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?