Мафини со две јајца и многу чоколадо

Мафини со две јајца и многу чоколадо

Вкусни мафини со чоколадо и две јајца.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 175 гр. шеќер
 • 150 мл. млеко
 • 250 гр. маргарин
 • 1 прашок за пециво
 • 12 хартиени корпи за колачи
 • 300 гр. чоколадо за глазура

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќер и се додава омекнатиот маргарин, млако млеко и се мати убаво со миксер.
 2. Се меша брашното потоа со прашок за пециво и се меша со жица смесата.
 3. Се ставаат хартиени корпи во калапи за мафини и се става од смесата до пола.
 4. Се печат на 180 степени 30 минути.
 5. Се топи чоколадото со масло и потоа се става горе.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?