Воздушести триаголници од тесто – Појадок повкусен од мекици и уштипци

Воздушести триаголници од тесто – Појадок повкусен од мекици и уштипци

Направете нешто повкусно од уштипци и мафини за брзо време во домот.

Состојки:

  • 300 гр. брашно
  • 150 гр. сирење
  • 1 прашок за пециво
  • 1 јајце
  • малку павлака и сол
  • масло за пржење

Подготовка:

  1. Се меша брашно во вангла со прашок за пециво и ситнето сирење, јајце, сол и павлака, па се меси тесто кое се остава 15 минути.
  2. Се развлекува тестото и се сечат триаголници, како за баклава.
  3. Се пржат на врело масло.
  4. Се оставаат на салфета да впие маснотија.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?