Есенски и ароматични уштипци од тиква

Есенски и ароматични уштипци од тиква

Направете вкусни уштипци од тиква.

Состојки:

 • 300 гр. тиква
 • 1 дл. јогурт
 • 3 лажици шеќер
 • ½ лажички цимет
 • ½ кеси прашок за пециво
 • малку сол
 • 9 лажици брашно
 • масло
 • џем од кајсии

 

Подготовка:

 1. Се ренда тиквата и се мати со јогуртот со миксер како пире.
 2. Се ставаат шеќер и цимет, малку сол, се додава брашно и прашок за пециво.
 3. Се загрева масло на длабока тава и се става со лажица од тестото.
 4. Се вадат уштипците кога ќе добијат златна боја.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?