Едноставна преклопена пица

Едноставна преклопена пица

Доколку сакате брз и вкусен оброк, еве идеалне рецепт за вас!

Состојки:

 • 1 дл јогурт
 • 1/2 дл масло
 • 2 лажици крем сирење
 • 2 лажици кисела павлака Пекабела
 • 1 лажичка сол
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • брашно околу 400-500 гр

Состојки за фил:

 • пилешки гради Пекабеско
 • гауда сирење
 • кечап
 • шампињони
 • маслинки
 • оригано
 • 1 јајце за премачкување

Начин на подготовка:

 1. Од сите состојки замесете меко тесто кое не се лепи за раце. Оставете го 15 минути додека не го подготвите филот. Рерната вклучете ја на 200 степени и загрејте.

   

 2. За фил, ситно исечкајте или изрендаје ги сите состојки.

   

 3. На побрашнета подлога развлечете го тестото со дебелина од 0,5 см и вадете кругови. Премачкајте ги со кечап, ставете фил и оригано и со вилушка притиснете ги рабовите да се спојат. Наредете ги во плех и премачкајте со разматено јајце. Печете на 200 степени додека не поруменат.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки