Вкусен ручек на маса: Пилешко со зеленчук

Вкусен ручек на маса: Пилешко со зеленчук

Направете вкусно пилешко со зеленчук.

Состојки:

 • 2 пилешки батаци 
 • 4-5 компири 
 • 1-2 тиквички 
 • 200 гр. брокула, морков, грашок, пченка 
 • 4 црвени пиперки 
 • 1 пакување бешамел сос 
 • 150 гр. кашкавал

Подготовка:

 1. Се сечат компирите кои треба да се измиени и излупени заедно со тиквичките како за мусака. 
 2. Се редат на плех со малку масло. 
 3. Се става меѓу нив парчиња печени пиперки. 
 4. Се печат батаците на масло 25 минути во рерна, па се сече месото. 
 5. Се додава останатиот зеленчук и се ставаат зачини, па се става смесата на средина на плехот со тиквички и компир. 
 6. Се става масло и се пече 35 минути. 
 7. Се става горе бешамел кога ќе омекне зеленчукот и се става кашкавал, па се запекува уште 10 минути.

Прочитај поврзани рецепти:

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Шарска плескавица

Паста и сос по домашен рецепт

Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво

СОВЕТ: Како да направите добра маринада за скара на жар