Мафини од кои домот ќе замириса – Еден додаток ги прави превкусни

Мафини од кои домот ќе замириса – Еден додаток ги прави превкусни

Направете вкусни мафини со грашок.

Состојки:

 • 100 гр. грашок
 • 200 гр. пченично брашно
 • 100 гр. пченкарно брашно
 • 1 кесе прашок за пециво
 • млеко
 • 2 јајца
 • 1 дл. масло
 • 1 лажиче сол
 • 50 гр. пармезан

Подготовка:

 1. Се бари грашокот и се цеди.
 2. Се мешаат двата вида брашно и се става прашок за пециво, па матени јајца и масло, сол и млеко колку да се добие смеса со средна густина.
 3. Се меша со грашокот, па се става во обложени калапи за мафини.
 4. Се става пармезан горе и се печат на 200 степени додека не поруменат.

Прочитај поврзани рецепти:

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Шарска плескавица

Паста и сос по домашен рецепт

Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво

СОВЕТ: Како да направите добра маринада за скара на жар