Крцкаво и сочно: Испечете цело пиле без да вклучите рерна

Крцкаво и сочно: Испечете цело пиле без да вклучите рерна

Едноставна подготовка, фантастичен вкус!

Состојки:

  • 1 мало пиле
  • сол
  • бибер
  • 2 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Пилето расечете го по средина и отворете го во облик на пеперутка. Премачкајте со масло, побиберете, посолете и ставете во тава. 
  2. Запечете го во тава на шпорет од секоја страна по 2 минути и покријте со тежок капак. На капакот можете да ставите нешто што силно ќе го притиска пилето за време на печењето. 
  3. Печете 40 минути, зависно од големината на пилето, додека не стане целосно крцкаво. 
  4. За време на печењето, вртете го пилето на секои 10 минути.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука