Мерките се се по четири – Најмеките палачинки со многу меурчиња

Мерките се се по четири – Најмеките палачинки со многу меурчиња

Палачинки со мерки се по четири.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 400 гр. брашно
 • 4 дл. млеко
 • 4 дл. кисела вода
 • 4 лажици масло
 • 1 лажиче ванилин шеќер
 • малку сол

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со жица и се додава половина брашно, па се соединува се убаво.
 2. Се додава и другата половина од брашното и млеко, малку сол и шеќер, па масло и се соединува.
 3. На крај оди киселата вода.
 4. Се остава смесата еден час во ладилник.
 5. Се подмачкува тава со масло, се печат палачинки.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки