Ќофте во бел сос – најдобар избор за ручек

Ќофте во бел сос – најдобар избор за ручек

Вкусен ручек од мелено месо…

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 2 главици кромид
 • 1/2 шолја ориз
 • 1/2 прашок за печиво
 • 2 чешниња лук
 • 1 морков
 • 2 јајца
 • 2 лажици презла
 • сол
 • бибер
 • 2 дл бујон
 • 2 лажици доматно пире

Состојки за сос:

 • 200 мл кисела павлака Пекабела
 • 2 јајца
 • 100 гр пармезан
 • 100 гр моцарела
 • копар

Начин на подготовка:

 1. Оризот згответе го во посолена вода околу 10 минути па исцедете. Кромидот исечкајте го и пропржете го. Во смесата од мелено месо додајте ориз, кромид, изрендан морков, зачини, јајце и презла. Обликувајте топчиња па кратко пропржете ги на тава. Налијте со бујон, поклопете и динстајте околу 15 минути додека течноста не испари. На крај измешајте доматно пире.

   

 2. Топчињата префрлете ги во сад за печење и прелијте со сос од јајца, павлака, сечкан копар и изрендано сирење. Печете на 200 степени околу 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?